Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

W październiku obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji, co roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje rekord w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.

W tym roku bicie rekordu odbyło się 16 października. Akcja rozpoczęła się o godzinie 12.00, a zadaniem uczniów było wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (cykl RKO – 30 ucisków i 2 wdechy ratownicze) przez cały czas trwania akcji, czyli przez pół godziny. W biciu rekordu wzięli udział uczniowie klasy 8A (Elżbieta Malesza, Iwona Różańska, Magdalena Pluta, Aleksandra Rewaj, Zofia Gracz, Wiktoria Zalesiak, Eryk Maleska, Klaudia Polak, Julita Lewandowska).

Nabywanie i utrwalanie umiejętności wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jak również podejmowanie natychmiastowej pierwszej pomocy jest dla nas bardzo istotnym elementem w ratowaniu życia osoby poszkodowanej. Im więcej praktycznych ćwiczeń w podejmowaniu czynności ratujących życie człowieka, tym mniejsze obawy o niewłaściwe wykonywanie tych czynności. Pierwsza pomoc powinna być dla nas czymś naturalnym, dlatego od najmłodszych lat powinniśmy kształtować wśród dzieci nawyk pomagania osobie poszkodowanej. Dziękujemy naszym uczniom za podjęciu próby pobicia rekordu razem z Fundacją WOŚP.