Andrzejki

29 listopada w naszej szkole odbyły się zabawy związane z imieninami świętego Andrzeja. To nawiązanie do tradycji oraz ludowych zwyczajów i wierzeń. Dawniej, z dużą powagą traktowano noc z 29 na 30 listopada. Niezamężne dziewczęta, przy pomocy wróżb i różnych tajemniczych zabiegów próbowały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż, kto będzie ich wybrankiem, co czeka je w najbliższej przyszłości. Dzisiaj, Andrzejki są przede wszystkim okazją do wspólnej zabawy.
Tego dnia bardzo aktywnie włączyliśmy się w kultywowanie tradycji andrzejkowych. Na długiej przerwie przedstawiciele klas zachęcali gromadzących się tłumnie uczniów i nauczycieli do zatrzymania się właśnie przy ich stoliku. Katalog wróżb był ciekawy i atrakcyjny. Przyszłość przepowiadano z kart, cyfr, opracowanych plansz i przygotowanych symbolicznych przedmiotów. Klimatowi spotkania przy wróżbach sprzyjała przygotowana dekoracja. Na chwilę przenieśliśmy się w świat fantazji i marzeń, z uśmiechem i dystansem przyjmowaliśmy odkrywane nam "karty przyszłości".