Spektakl teatralny i warsztaty

Niebanalny spektakl obejrzeli uczniowie klasy 7 i klas 8 na scenie Teatru Współczesnego dnia 10 stycznia. Przedstawienie zatytułowane "Cicho" opowiada o losach Ihora, emigranta z Ukrainy, który obawia się pierwszego dnia w polskiej szkole. Obmyśla on rozmaite scenariusze jak zdobyć sympatię kolegów i nie wyróżniać się swoją innością na tle grupy. Po kilku lekcjach okazuje się, że nie jest to łatwe, a bez wsparcia kolegów i nauczycieli wręcz niemożliwe. Pod koniec główny bohater zostaje wreszcie zaakceptowany przez część klasy, ale nigdy nie będą to wszyscy rówieśnicy.

Spektakl widziany oczami współczesnej młodzieży został opowiedziany również ich językiem, niepozbawionym wulgaryzmów i młodzieżowego slangu, co sprawia, że jest tak realistyczny, jakbyśmy byli jego uczestnikami.

Po przedstawieniu uczniowie brali udział w warsztatach pogłębiających zaprezentowaną tematykę o kwestię grupowych reakcji na szeroko rozumianą inność. Uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami po obejrzeniu spektaklu i próbowali wczuć się w rolę INNEGO wchodzącego w nową grupę.

Projekt realizowany został ze środków Miasta Wrocław oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.