Spotkania na temat osób niewidomych i słabowidzących

9 października klasa IV miała przyjemność gościć dr Dariusza Rutkowskiego, który wprowadził nas w świat osób niewidomych i słabowidzących. Poznaliśmy takie zagadnienia jak: alfabet Braille’a, pies przewodnik, biała laska. Zakładając specjalne gogle mogliśmy doświadczyć jak widzą osoby z jaskrą, zaćmą i innymi wadami wzroku. A wszystko to w ramach podsumowania ogólnopolskiego konkursu uDOSTĘPniacze organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, w którym to klasa IV brała udział oraz uczczenia Międzynarodowego Dnia Niewidomych - Dnia Białej Laski, przypadającego co roku 15 października.

Spotkanie miało na celu uwrażliwienie młodych ludzi na obecność w świecie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz zapewnienie im profesjonalnej pomocy, oraz wsparcia.

dr Dariusz Rutkowski - kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.

Doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki w Instytucie Pedagogiki Specjalnej DSW.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, instruktor pływania oraz narciarstwa zjazdowego. Trener (PZLA) oraz sędzia (PZLA) Nordic Walking. Menedżer Sportu i Rekreacji.
Trener koordynator Kadry Polski Narciarstwa Alpejskiego Niewidomych i Słabowidzących (SKFiSNiS Cross), przewodnik narciarzy z dysfunkcją wzroku.
Nauczyciel dyplomowany wychowania fizycznego (DSOSWnr13). Od ponad 26 lat pracuje z osobami z niepełnosprawnością wzrokową.
Tyflopedagog, instruktor orientacji przestrzennej i poruszania się oraz rehabilitacji podstawowej niewidomych i słabowidzących.
Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego Adaptowanej Aktywności Fizycznej (PTN-AAF).
Konsultant z zakresu tyflopedagogiki między innymi z zakresu rehabilitacji, audiodeskrypcji oraz oceny i adaptacji otoczenia dla osób z niepełnosprawnościami.