Szkoła Podstawowa nr 2 w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła z tradycjami na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...
Biuletyn Informacji Publicznej


Śladami niezłomnych
czyli Wilczym Tropem


Dolnośląski
Festiwal Nauki


uDOSTĘPniacze


BohaterON


Szkoła pamięta


Szkoła do hymnu


Szkoła z pozytywną uwagą


Narodowe czytanie


Ortograffiti


Destination Imagination


Razem na Święta


Odyseja UmysłuWyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza
(Albert Einstein)

Praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie to kompetencje kluczowe w XXI wieku… i umiejętności, które można rozwinąć.
W myśl tego nasza szkoła podjęła wyzwanie i rozpoczęła wielką przygodę z Odyseją Umysłu. Co to takiego? Odyseja Umysłu® to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem Odysei jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów.
Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem.
Odyseja to konkurs twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkołę. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę. Drużyna wybiera jeden Problem Długoterminowy, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację – którą przedstawiają sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.

Tak w skrócie wygląda udział w programie. Emocji nie da sie opisać.

Naszą szkołę w Odysei Umysłu reprezentowała drużyna w składzie:
Odyseusze: Zuzanna Bal, Alicja Bielecka, Lena Kajda, Julia Kamionka, Ewelina Muzeja, Natalia Osuch, Hanna Bielecka
Trener: Monika Małecka

Pracowaliśmy nad problemem: Perspektywa detektywa. Wymyślony przez drużynę Detektyw podjął się rozwiązania – wybranej z podanego zestawienia – niewyjaśnionej zagadki z historii ludzkości. Starając się rozwikłać tajemnicę, musiał stoczyć swoisty pojedynek intelektów z pewnym Przecwanym Przeciwnikiem…

29 lutego wzięliśmy udział w Eliminacjach Regionalnych we Wrocławiu. Wystąpiło 77 drużyn z województw: dolnośląskiego i opolskiego.

Nasza drużyna uzyskała awans do Ogólnopolskiego Finału, który miał się odbyć w kwietniu w Gdyni. Ze względu na pandemię, finał został odwołany.

Udział w programie był wielką przygodą. Odyseja Umysłu - Marzymy - Myślimy – TworzymyWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 - 2020 www.sp2katy.pl