Uczta bogów

Uczta bogów i greckie malarstwo wazowe to zajęcia podsumowujące informacje na temat antycznej Grecji i jednocześnie jeden z aspektów innowacji pedagogicznej "Doświadczanie historii" realizowanej w klasach piątych. W zajęciach udział wzięli wszyscy uczniowie. Najpierw były to czarno i czerwonofigurowe obrazy nawiązujące do kultury greckiej, przedstawiane na donicach i innych naczyniach. Celem tego zadania było utrwalenie wiadomości na temat osiągnięć Hellady. Powstały wyjątkowe dzieła, które mieli okazję podziwiać wszyscy uczniowie podczas zorganizowanej wystawy. Ukoronowaniem działań dotyczących antycznej Grecji była "uczta bogów" – spotkanie na Olimpie. Każdy z uczestników tego wyjątkowego wydarzenia, w odpowiednim przebraniu, przedstawił wybraną postać i jej atrybuty. Opowiedział o swojej roli, a nawet przedstawiał odpowiednie mity. Popijając nektar i kosztując greckie wiktuały, rozmawiali ze sobą i o swoich historiach: Syzyf, liczni Zeusowie, Achilles, Posejdon, Hades, Atena i inni zgromadzeni.