uDOSTĘPniacze - warsztaty

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
W tym dniu w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas 4-7 dotyczące osób niepełnosprawnych - znaleźliśmy się w gronie 100 szkół podstawowych w całej Polsce, w których odbyły się takie zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów. Wśród nich był niewidomy mężczyzna, który stracił wzrok 8 lat temu.
Warsztaty pomogły podnieść świadomość młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji oraz istniejących barier w otaczającej przestrzeni.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się: czym jest dostępność, jakich grup społecznych dotyczy tematyka "dostępności", jakie są przykłady barier i możliwości ich usunięcia, w jaki sposób można pomóc osobom niepełnosprawnym, czym jest program Dostępność Plus i jak Fundusze Europejskie wspierają osoby z niepełnosprawnościami.
Uczniowie "wcielili się" także w osoby niepełnosprawne - niewidome, głuchonieme, poruszające się o kulach. Musieli wykonać szereg zadań, które jeszcze bardziej przybliżyły im problemy osób dotkniętych niepełnosprawnością.