Lekcje samorządności

Kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego to jedno z zadań, które realizuje szkoła. W naszej placówce już od wielu lat staramy się prowadzić działania mające na celu promowanie wśród naszych uczniów samorządności.

27 listopada obie klasy ósme wzięły udział w bardzo ciekawym spotkaniu z panią Katarzyną Sebzda-Sztul – radną oraz przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu w naszej gminie. Podczas tej wizyty młodzież dowiedziała się m.in. jak funkcjonuje gmina, na czym polega praca radnego czy jak możemy wspólnie dbać o środowisko naturalne. Młodzież nie tylko słuchała, ale przede wszystkim była zachęcana przez panią radną do zadawania pytań. Spotkanie odbyło się w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie i wpisuje się w wieloletnią już współpracę z naszym lokalnym samorządem. Lekcja odbyła się w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

Kolejnym działaniem promującym samorządność w Szkole Podstawowej nr 2 w Kątach Wrocławskich były lekcja wiedzy o administracji rządowej i samorządowej w województwie. Program zajęć stanowił odpowiedź na potrzeby poszerzenia bądź uzupełnienia wiedzy z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Obejmował takie zagadnienia jak: historia kształtowania się samorządu województwa; zakres kompetencji i działania wojewody, marszałka województwa i przewodniczącego sejmiku województwa; działania samorządu województwa (sejmiku, zarządu województwa oraz urzędu marszałkowskiego); przebieg sesji sejmiku województwa; komisje oraz kluby sejmiku; symbole władzy także nagrody samorządu województwa. W tych zajęciach również uczestniczyły obie klasy ósme (29.11.2019 oraz 06.12.2019). Nie jest to koniec praktycznych spotkań z samorządem oraz samorządnością. Mamy nadzieję, że dzięki nim nasi przyszli wyborcy nie tylko świadomie będą kiedyś podejmować decyzje wyborcze, ale przede wszystkim aktywnie i twórczo włączą się w pracę na rzecz wspólnego dobra, jakim jest nasza Mała Ojczyzna.