Wychowujemy przez czytanie

Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu,
troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie.

/Francis Bacon/

Codziennie, na każdej lekcji sięgamy po książkę. Chcemy się dowiedzieć się więcej, chcemy spotkać ciekawego bohatera, a może po prostu chcemy przenieść się w świat wyobraźni.

We wrześniu br. klasy piąte przyjęły zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Kątach Wrocławskich i wzięły udział w akcji Narodowe Czytanie 2019 na terenie naszej szkoły. Nowela, z którą zapoznała uczniów pani Matylda Janiec, to Katarynka, lektura klasy piątej.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały fragmentów książki o niewidomej dziewczynce i o uczynnym panu Tomaszu. Zastanawiały się, jak potoczyłyby się dalsze losy bohaterki, gdyby odzyskała wzrok. Spotkanie przeniosło naszych uczniów w czasy nie tak odległe, ale jednak im obce.

W tym roku szkolnym także klasy piąte włączyły się na lekcjach języka polskiego do Programu Wychowanie przez Czytanie. Jest on skierowany do uczniów klas 5–7 szkół podstawowych. Jego celem jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Na lekcjach uczniowie z wielką uwagą słuchali opowiadań z pierwszego tomu pt.: Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. Później w grupach, indywidualnie przygotowywali oni materiały o przyjaźni, szacunku, odwadze. Podsumowaniem tej pracy będzie prezentacja filmowa, która już niebawem zostanie udostępniona na stronie naszej szkoły.