Udostępniacze

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu "uDOSTĘPniacze" organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Znaleźliśmy się w gronie 100 szkół podstawowych w całej Polsce, które miały szansę realizować projekt dotyczący podniesienia świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji oraz istniejących barier w otaczającej przestrzeni.

W ramach konkursu nasi uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach o dostępności, które były prowadzone przez nauczycieli zgłoszonych do projektu. Materiały dydaktyczne, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pomogły zrealizować zajęcia w ciekawy i niebanalny sposób.

Uczniowie, którzy wzięli udział w zajęciach dowiedzieli się m.in.:
  • Czym jest dostępność?
  • Jakich grup społecznych dotyczy tematyka „dostępności”?
  • Jakie są przykłady barier i możliwości ich usunięcia.
  • Czym jest program Dostępność Plus i jak Fundusze Europejskie wspierają osoby z niepełnosprawnościami.
Kolejnym etapem udziału w konkursie było przygotowanie i złożenie pracy konkursowej. Nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i zrozumieniem tematu. Mimo że znaleźli się poza podium, dzięki ich zaangażowaniu nasza szkoła otrzyma nagrodę w postaci 6 warsztatów z dostępności poprowadzonych przez profesjonalnych trenerów zaś uczniowie, którzy przygotowali pracę - dyplomy i upominki.

"uDOSTĘPniacze" projekt, którego celem jest uwrażliwienie i podniesienie świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji (np. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z czasowymi urazami) oraz istniejących barier w otaczającej przestrzeni. Ważne jest również zwrócenie uwagi, że Fundusze Europejskie wspierają niwelowanie barier dla osób z niepełnosprawnością szczególnie w Programie Dostępność Plus.

Więcej informacji na stronie internetowej udostepniacze.miir.gov.pl