Program ekologiczny EkoEksperymentarium

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Akcja "Żonkile"

19 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja "Żonkile" jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Jej celem jest kultywowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Powstanie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w getcie, było heroicznym przystąpieniem do walki o wolność z niemieckim okupantem. Dzięki akcji "Żonkile" to wydarzenie historyczne stało się jednym z elementów kształtujących wspólną tożsamość państwową. Żonkile rozdawane na ulicach symbolizują nadzieję, pamięć oraz szacunek. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile - informuje Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym trudnym roku uczniowie naszej szkoły oddali cześć bohaterskim powstańcom.

Talenciaki

koronawirus