Program ekologiczny EkoEksperymentarium

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Światowy Tydzień Mózgu

W ramach udziału naszej szkoły w ogólnopolskim projekcie i konkursie Koloratorium oraz obchodzonym w dniach 14 - 18 marca Światowym Tygodniu Mózgu, uczniowie wzięli udział w różnych aktywnościach. Miały one na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Szukaliśmy odpowiedzi jak pracuje mózg; jak działa pamięć; jak dbać o ten ważny narząd, żeby maksymalnie wykorzystywać jego możliwości; dlaczego mózg to jeden z najbardziej tajemniczych organów w ciele człowieka oraz w jaki sposób mózg zarządza ciałem człowieka.
    W ramach działań, którymi objęte były różnych klas, odbyły się m.in.:
  1. lekcje o higienie mózgu (dobry i zdrowy sen, rola odpoczynku, słuchanie muzyki relaksacyjnej)
  2. warsztaty profilaktyczne o zdrowiu emocjonalnym
      Uczestnicy warsztatów pod kierunkiem prowadzącej - pani Katarzyny Kramek (trenera empatii i komunikacji):
    • rozmawiali o tym, jakie uczucia towarzyszą nam w codzienności i jak zmienia się życie uczuciowe człowieka w miarę dorastania;
    • tworzyli wspólnie listę uczuć;
    • szukali w swoim doświadczeniu, do jakich potrzeb kierują nas nasze emocje;
    • próbowali też określić, jakie działania pomagają nam, gdy przeżywamy uczucia trudne i/lub bardzo intensywne.
    Pani Katarzynie składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas i podzielenie się z uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem.
  3. wykład otwarty w ramach cyklu Nauka da się lubić! organizowanego przez Uniwersytet Dzieci.
    16 marca o godz. 18.30 najmłodsi uczniowie z Ekologicznego ABC (w ramach zajęć koła ekologicznego) wysłuchali wykładu Dlaczego zapach ciasta przywołuje miłe wspomnienia?
    Wykład poprowadził dr Wojciech Glac, ekspert neurobiologii i popularyzator nauki związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
    Słuchacze poznali tajniki działania ludzkiego mózgu i świata zmysłów, dowiedzieli się dlaczego pewne zapachy, dźwięki czy smaki przywołują konkretne wspomnienia z naszego życia.
  4. pogadanki o tym jak się uczyć skutecznie, wykorzystując naszą wiedzę o tym, jak i kiedy uczy się mózg na bazie filmiku Jak się uczyć ... z mózgiem. Autorem materiału jest wspomniany wcześniej dr Glac - ekspert w dziedzinie wiedzy o ludzkim mózgu.

koronawirus