Program ekologiczny EkoEksperymentarium

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowe Czytanie

Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Kątach Wrocławskich 19 września 2022 roku zmieniła klimat na… romantyczny, czytając ballady Adama Mickiewicza, niedościgłego mistrza ballady romantycznej.
Popłynęły słowa "Pani Twardowskiej", kiedy to czwartoklasiści mieli możliwość obserwowania poczynań mistrza Twardowskiego, który wyprowadził w pole, czyhającego na jego duszę, Mefistofelesa.
Piątoklasiści wzruszyli się, podobnie jak herszt zbójców, modlitwą dzieci, czekających na szczęśliwy powrót taty – kupca, bo… "wylały rzeki" i "zbójców pełno na drodze".
Szóstoklasiści zapoznali się z historią trzech budrysów, natomiast siódmoklasiści zastanawiali się nad prawdą zawartą w "Świteziance" o tym, że nie ma litości dla tych, którzy złamią dane słowo.
Z najtrudniejszą historią przyszło zmierzyć się ósmoklasistom, którzy śledzili losy "męża zbójczyni żony", czytając "Lilije". Zapamiętają słowa pustelnika, że "nie ma zbrodni bez kary", chyba że… w tym, kto przewinił, obudzą się wyrzuty sumienia.
Niewątpliwie nastrój pełen grozy, niesamowitości i tajemnicy na długo zapadnie w pamięć młodych czytelników, którzy być może sami chwycą za pióra, by opowiedzieć swoje historie we współczesnej formie ballady romantycznej.

koronawirus