Szkoła Podstawowa nr 2 w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła z tradycjami na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...
Biuletyn Informacji Publicznej


Śladami niezłomnych
czyli Wilczym Tropem


Dolnośląski
Festiwal Nauki


uDOSTĘPniacze


BohaterON


Szkoła pamięta


Szkoła do hymnu


Szkoła z pozytywną uwagą


Narodowe czytanie


Ortograffiti


Destination Imagination


Razem na Święta


Akcja Żonkile


Program ekologiczny EkoEksperymentarium


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0


Akademia Filmowa

21 października br. klasy piąte zostały zabrane w niezwykła podróż, podróż po świecie gatunków filmowych. Jednym słowem skorzystały z propozycji Centrum Edukacji Filmowej, które od kilku lat proponuje ciekawe spotkania z filmem. Lekcje są tworzone w oparciu o obowiązująca podstawę programową i w interesujący sposób przybliżają uczniom zagadnienia związane z powstawaniem filmu, planami filmowymi, pracą kamery czy w ogóle historią filmu. Warto dodać, że CEF posiada honorowy patronat Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) i rekomendację rzeczoznawców MEN.
Tym razem piątoklasiści w kinie OH KINO w Arkadach Wrocławskich poznawali różnorodne gatunki filmowe. Wspólnie z prowadzącym odróżniali filmy fantasy od SF, odbywali podróż na Dziki Zachód, a także odkrywali, jakie elementy muszą znaleźć się w filmie akcji. Spotkanie uatrakcyjniła projekcja filmu dla odbiorcy w każdym wieku, filmu pod tytułem BFG Bardzo Fajny Gigant.
Dzieciom bardzo podobała się zarówno sama lekcja jak i niezwykle wzruszająca historia samotnej dziewczynki Sophie i olbrzyma.

Rok szkolny 2018/2019

Ostatni wyjazd w ramach Akademii Filmowej, który odbył się 25 stycznia 2019 roku, był wyjazdem specjalnym. Przed seansem miały miejsce warsztaty na temat mowy nienawiści: jakie są jej skutki, również prawne. Zaproszeni na to spotkanie goście: Straż Miejska wraz z funkcjonariuszami policji oraz Prezydent Wrocławia opowiadali o tym, jak nie dopuścić, by nienawiść nie prowadziła do nieszczęścia. Po warsztatach odbyła się projekcja filmu  Green Book . Opowiada on historię pianisty Dona Shirleya oraz jego kierowcy i ochroniarza – Tony’ego Vallelongi. Film, moim zdaniem, jest genialny, gdyż nie tylko pokazuje aspekty dramatyczne czy komediowe, ale przede wszystkim mówi o segregacji rasowej i jej skutkach – podsumowuje gimnazjalista, uczeń klasy trzeciej.
Inny uczeń zauważa: Byłem mile zaskoczony tym filmem i mogę śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych filmów 2018 roku, który jest godny polecenia.


Tym razem 15 stycznia 2019 roku uczniowie naszej szkoły w ramach Akademii Filmowej obejrzeli film Player one w reżyserii Stevena Spielberga, znanego amerykańskiego reżysera, który w swoim dorobku ma takie produkcje jak: Park Jurajski czy Indiana Jones. Film został poprzedzony prelekcją na temat tego, w jaki sposób człowiek ma się odnaleźć w zmieniającym się technologicznie świecie i czuć się w nim bezpiecznie.
Uczeń klasy ósmej tak opisuje film: Produkcja przedstawia historię nastoletniego Wade’a Owena Wattsa, żyjącego w czasach, gdy na świecie panuje wirtualna rzeczywistość tzw. OASIS. Ludzie spędzają w niej większość czasu, traktując realny świat jako ten drugorzędny. Po śmierci twórcy owego wirtualnego świata zostaje ogłoszony konkurs, w którym nagrodą jest kontrola nad OASIS oraz spore pieniądze. Wade i jego przyjaciele podejmują wyzwanie. Na pewno zapamiętam te genialne efekty specjalne i fantastyczną grę aktorską.


Kolejny wyjazd w ramach Akademii Filmowej miał miejsce 11 grudnia 2018 roku. Tym razem uczniowie obejrzeli filmem w reżyserii Grega Berlantini pt.: Twój Simon oraz uczestniczyli w prelekcji na temat: Każdy zasługuje na wielką miłość, która dotyczyła tematu tolerancji i sposobu patrzenia na świat.

Tak o filmie pisze uczennica klasy trzeciej gimnazjum:
Film był momentami i wzruszający, i zabawny, o prostym schemacie filmu romantycznego - zakochani w sobie, a na dodatek poznani przez internet, są /i tu niespodzianka/ dwaj licealiści. Uważam, że reżyser w bardzo ciekawy sposób odwraca niektóre, wydawałoby się, zwyczajne sytuacje np. sytuację podejścia do rodziców i przyznania się im do swojej orientacji. Większość z nas sobie tego nie wyobraża, ponieważ nasza orientacja jest rzeczą tak powszechną, że nikt nawet nie myśli o tym, aby próbować powiedzieć o tym rodzicom.
Ścieżka dźwiękowa tego obrazu bardzo mi się spodobała. Myślę, że była dobrze dobrana, tak właśnie, aby umilała nam oglądanie filmu.  Twój Simon  to ekranizacja książki o tym samym tytule autorstwa Becky Albertalli i z tego, co wiem, ostatnio wyszła kolejna część książki. Możliwe więc, że możemy spodziewać się sequelu
.
Inna uczennica tej samej klasy zauważa:
Na początku chcę się skupić na stronie technicznej filmu. Pod tym względem oceniłabym go dość wysoko. Świetna praca kamery, przyjazna sceneria, dobrze dobrane kostiumy. To wszystko sprawia, że film jest przyjemny w odbiorze.
Jeśli zaś chodzi o scenariusz, mam jednak kilka zastrzeżeń. Wątki humorystyczne są dobrze poprowadzone. Podobała mi się postać wicedyrektora… i to była najlepsza kreacja w filmie. Nie jestem osobiście fanką romansów, dlatego może bardziej skupiłam się na komediowych aspektach filmu, ale dobrze poprowadzony wątek miłosny też mnie zainteresował, choć także nieco rozczarował.
Podsumowując, film  Twój Simon  oceniam na jakieś 5 może 5,5 na 10. Nie był ani dobry, ani bardzo zły, po prostu średni.W poniedziałek, 26 listopada 2018 roku odbył się wyjazd do Multikina w Pasażu Grunwaldzkim na film pt. Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindenwalda, tuż po jego premierze w Polsce.
Jak zawsze, w ramach Akademii Filmowej, odbyła się prelekcja połączona z krótkim filmem na temat: Rodzący się totalitaryzm – jak uniwersum czarodziejów odnosi się do naszej przeszłości?

Uczeń trzeciej klasy gimnazjalnej tak napisał:
To drugi z pięciu filmów fabularnych, inspirowanych książką pod tym samym tytułem autorstwa J.K.Rowling. Film jest spin-offem cyklu o Harrym Potterze. Pod koniec pierwszej części poznajemy tytułowego Grindenwalada, który jest głównym antagonistą serii. Na początku drugiej części ucieka z więzienia i próbuje dokończyć to, co zaczął, czyli zniewolić mugoli (osoby niemagiczne) i przejąć władzę nad światem. Na drodze staje mu Newt Skamander – tajemniczy człowiek z walizką oraz Jacob Kowalski – niemag.
Film ma bardzo rozbudowaną akcję i niemal przez cały czas trzyma w napięciu. Nie ma chwili do przemyśleń, gdyż nieustannie na ekranie pojawia się nowy ciąg niesamowitych wydarzeń. Poznajemy zadziwiające fakty z życia bohaterów, utożsamiamy się z nimi.
Motyw magicznych zwierząt był, moim zdaniem, genialnym posunięciem ze strony reżyserów, gdyż wprowadził w klimat dotąd nieobecny w filmach tego gatunku.
W mojej opinii film &quo;Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindenwalada&quo;, to jeden z lepszych filmów, jakie oglądałem i na pewno będę chciał do niego wrócić.


Inny uczeń tej klasy zauważył:
Film ma wiele odniesień do sagi o Harrym Potterze. Osobiście oceniam ten film w skali 1:10 na mocną 9, ponieważ jeden z wątków wydaje się być nieco naciągany. Jednak, żeby to zrozumieć, trzeba obejrzeć cały film.


Pierwsze spotkanie w ramach Akademii Filmowej Multikina semestr 1 2018/2019 miało miejsce 12 października br. w Pasażu Grunwaldzkim. Tego roku pokaz filmowy połączony z tematyczną prelekcją przyciągnął ponad 40 uczniów nie tylko oddziałów gimnazjalnych, ale także klas siódmych i ósmych naszej szkoły.

Na początku lekcja historii, dokładniej lekcja mówiąca o czasach II wojny światowej i o bohaterach, o których warto pamiętać – polskich asach przestworzy – Dywizjonie 303. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć jeden z dwóch powstałych w tym roku filmów o polskich lotnikach – Dywizjon 303. Historia prawdziwa.

Mikołaj, uczeń klasy trzeciej gimnazjum napisał: Film skupia się na życiu codziennym Dywizjonu (…) niby jest nisko budżetowym filmem, lecz mnie to nie przeszkadzało. Oczywiście jeśli chodzi o efekty specjalne, to nie może dorównać takiej serii jak "Avengers", ale daje radę. (…) Film, jak dla mnie 7/10, nie jakiś przełomowy, jednak naprawdę fajny, polecam.
Wiktor, również uczeń klasy trzeciej gimnazjum stwierdził, że film był bardzo interesujący. Zwrócił on uwagę na oryginalne zdjęcia i fragmenty walk z 1940 roku.

Już w listopadzie kolejne spotkanie w ramach Akademii Filmowej. Tym razem film, który swoją premierę w Polsce będzie miał 16 listopada 2018 r. - Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindenwalda.
A tematem wiodącym będzie problem niebezpiecznych ideologii i ich wpływu na historię ludzkości.
Zapraszamy!

Rok szkolny 2018/2019:
Harmonogram
Program - semestr zimowy


Talenciaki

koronawirus

rekrutacja

kalendarz

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 - 2022 www.sp2katy.pl