Szkoła Podstawowa nr 2 w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła z tradycjami na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...
Biuletyn Informacji Publicznej


Śladami niezłomnych
czyli Wilczym Tropem


Dolnośląski
Festiwal Nauki


uDOSTĘPniacze


BohaterON


Szkoła pamięta


Szkoła do hymnu


Szkoła z pozytywną uwagą


Narodowe czytanie


Ortograffiti


Destination Imagination


Razem na Święta


Akcja Żonkile


Program ekologiczny EkoEksperymentarium


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0


Dolnośląski Festiwal Nauki

W sobotni poranek (22 września) grupa uczniów z naszej szkoły zameldowała się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Młodzież wzięła udział w zajęciach zorganizowanych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
    Najpierw odbyły się warsztaty chemiczne złożone z 4 części:
  1. Ciekawe doświadczenia chemiczne
  2. Tajemnice mikroświata, czyli niewidzialny świat wokół nas Pokaz możliwości badawczych skaningowego mikroskopu elektronowego. Uczniowie po krótkim instruktażu mogli samodzielnie posłużyć się mikroskopem elektronowym w celu „podglądania” tajemnic mikroświata.
  3. Chemia jądrowa – zjawiska związane z promieniotwórczością naturalną Poznaliśmy właściwości substancji związane z emisją promieniowania jonizującego z wykorzystaniem licznika Geigera-Müllera oraz sondy scyntylacyjnej.
  4. Zdjęcia na płótnie Postęp w takich dziedzinach jak fotografika, drukarstwo, elektronika a nawet medycyna byłby niemożliwy bez wykorzystania procesów fotochemii. Celem pokazu było wywołanie obrazka na materiale z wykorzystaniem zdolności niektórych związków żelaza(III) do redukcji pod wpływem promieniowania świetlnego (cyjanotypia).
Po warsztatach uczniowie wzięli udział w wykładzie pt. Kolce, kły i żądłą – naturalna broń chemiczna. Dotyczył on broni chemicznej, w jaką natura wyposażyła liczne zwierzęta. Było o kolcach jadowych skorpiona, żądle osy, jadowitych wężach i pająkach, a nawet o dziobaku, który wyposażony jest w ostrogi wydzielające jad. Uczniowie dowiedzieli się, że składniki jadów to najczęściej peptydy zaburzające działanie układu nerwowego, krwionośnego czy odpornościowego.
(J. Jurkiewicz, M.Małecka)


Talenciaki

koronawirus

rekrutacja

kalendarz

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 - 2022 www.sp2katy.pl