Szkoła Podstawowa nr 2 w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła z tradycjami na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...
Biuletyn Informacji Publicznej


Śladami niezłomnych
czyli Wilczym Tropem


Dolnośląski
Festiwal Nauki


uDOSTĘPniacze


BohaterON


Szkoła pamięta


Szkoła do hymnu


Szkoła z pozytywną uwagą


Narodowe czytanie


Ortograffiti


Destination Imagination


Razem na Święta


Akcja Żonkile


Program ekologiczny EkoEksperymentarium


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0


Spotkania ze strażakami

Czym zajmuje się strażak? Na czym polega jego praca?

Na te oraz inne pytania odpowiadali uczniowie z klas 1-3 podczas spotkania z przedstawicielami zawodu, który od lat cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym.

22 stycznia w okolicach szkoły i hali sportowej odbyły się bardzo aktywne i niecodzienne lekcje zawodoznawcze. Z dziećmi omówiono obowiązki zawodowe strażaka, wyposażenie ratowników, ważne zagadnienia dotyczące zachowania się podczas nagłych wypadków.

Zawód strażaka kojarzy się przede wszystkim z gaszeniem pożarów. To jednak nie wszystko. Na co dzień, to strażacy jako pierwsi przybywają na miejsce wypadków komunikacyjnych, czy katastrof budowlanych. Udzielają specjalistycznej pomocy przedmedycznej, zabezpieczają teren, prowadzą profesjonalną akcję ratunkową. Służą także pomocą we wszelkich zdarzeniach związanych ze zjawiskami przyrodniczymi (powodzie, gwałtowne wichury). Często pracują w niebezpiecznych i gwałtownie zmieniających się warunkach, z narażeniem zdrowia i życia.

Tego dnia, naszym uczniom strażacy poświęcili wiele uwagi i cierpliwości. Podczas spotkań dzieci dowiodły, że znają wszystkie numery alarmowe oraz wiedzą, jak zachować się podczas wypadku drogowego, jak właściwie powiadomić o wypadku. Uczniowie zapoznali się również z właściwościami ochronnymi ubrania strażaka oraz oglądali wyposażenie wozu pożarniczego. Strażacy zademonstrowali sprawne rozwijanie i zwijanie węża.

Kolejny raz jesteśmy wdzięczni za czas poświęcony naszym uczniom, za podzielenie się doświadczeniami zawodowymi i wiedzą. W I semestrze, dzięki uprzejmości pana Piotra Pawluka, klasa siódma w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczestniczyła w spotkaniu ze strażakami na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Kątach Wrocławskich. Uczniowie zostali bardzo życzliwie przyjęci przez ratowników odbywających w tym dniu służbę. Strażacy opowiedzieli o swoich codziennych obowiązkach i zadaniach, pokazali pojazdy pożarnicze i ich wyposażenie oraz specjalne umundurowanie. Umożliwili chętnym pobyt w kabinie wozu strażackiego, a nawet przymierzenie specjalistycznego umundurowania.

Takie wizyty bardzo przybliżają wiedzę o wykonywanym zawodzie. W tym wypadku chodzi o zawód powszechnie szanowany i dający wiele satysfakcji, ale też trudny i odpowiedzialny, wymagający szczególnych predyspozycji i umiejętności (m.in.: dobrej kondycji fizycznej, odporności psychicznej).


Talenciaki

koronawirus

rekrutacja

kalendarz

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 - 2022 www.sp2katy.pl