Eksperymenty w stanie nieważkości

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kątach Wrocławskich samodzielnie sprawdzili, co można zobaczyć na zimowym niebie. 26 lutego szkoła wzięła udział w całodniowych zajęciach e-Planetobus. Uczestnicy połączyli się online z edukatorami Centrum Nauki Kopernik i wraz z nimi polecieli w kosmos.

E-Planetobus to interaktywny pokaz nieba na żywo. Samodzielne eksperymentowanie i przeprowadzanie doświadczeń buduje u uczniów zrozumienie zarówno badanych zjawisk, jak i procesów prowadzących do rozwoju wiedzy naukowej. Uczestnicy zajęć sami sprawdzili, czy na Ziemi, a nawet w ich własnym domu, można doświadczyć stanu nieważkości. Dowiedzieli się też, co widać w przestrzeni kosmicznej, kiedy opuści się Galaktykę: udali się między innymi w podróż do Obłoków Magellana. Prowadzący zajęcia edukatorzy Centrum Nauki Kopernik pokazali, że aby zostać badaczem kosmosu, nie trzeba mieć ogromnego teleskopu. Każdy może obserwować niebo i poznawać zagadnienia związane z kosmosem. W czasie zajęć online uczniowie odwiedzili Układ Słoneczny i gwiazdozbiory widoczne na zimowym niebie.

Szkoła w Kątach Wrocławskich to jedna z prawie 200 placówek, które w tym roku bezpłatnie skorzystały z jednego z trzech formatów z zajęć online (e-Naukobus, e-Laboratoria i e-Planetobus), organizowanych w ramach Programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Misją organizatorów jest wsparcie szkół w procesie nauczania i rozwój potencjału naukowego uczniów. Zdalna forma lekcji wpływa na sposób prowadzenia zajęć z zastosowaniem eksperymentów: wymagało to zaprojektowania nowych rozwiązań dydaktycznych. Wprowadzono takie, które wzbudzają ciekawość uczniów i wspierają ich w nauce, a przy tym nie tylko wpisują się w podstawę programową, ale także odciążają nauczycieli (nie wymagają dodatkowego przygotowania z ich strony).
Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania "Naukobus" i "Planetobus" oraz zajęcia online.