Program ekologiczny EkoEksperymentarium

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Projekt IGNITE

Za nami dwa kolejne spotkania warsztatowe (w formie on-line) w ramach projektu IGNITE czyli STEAM dla dziewczyn.
Ekspertką grudniowych warsztatów była pani Dorota Wypych - analityk biznesowy IT.
Pani Dorota poprowadziła warsztaty zatytułowane: Biologia i informatyka - jeden czy dwa światy? Urzekła uczennice swoim entuzjazmem, zaangażowaniem i ciekawą ścieżką kariery. Z wielką pasją opowiadała o badaniach i eksperymentach biologicznych, o mikroskopii krioelektronowej i konfokalnej. A potem o połączeniu tego z branżą IT.
Było też ćwiczenie praktyczne, zakończone wnioskiem, że każdy ma swoje własne wyobrażenie na otaczający nas świat. Na koniec pani Dorota udzieliła dziewczynom złotych rad: bądź ciekawa; otaczaj się ludźmi, którzy dodają ci skrzydeł; pracuj zwinnie; bądź gotowa na zmiany; miej pasje i marzenia. To kolejne inspirujące spotkanie.

3 stycznia naszym gościem była pani Kinga Gruszecka z Polskiej Agencji Kosmicznej. Warsztaty pt. Eksploracja kosmosu - dotyczyły kariery w sektorze kosmicznym. Pani Kinga opowiadała o kobietach w przestrzeni kosmicznej. Hypatia, Maria Kunic, Ada Lovelace, Elżbieta Koopman Heweliusz,Wally Funk - to kosmiczne kobiety, które poznaliśmy.
Pani Kinga przedstawiła kompetencje potrzebne do pracy w branży kosmicznej: współpraca w zespole, cierpliwość, obowiązkowość, rzetelność w prowadzeniu dokumentacji, dzielenie się wiedzą. Jednak najważniejsza jest znowu ciekawość, obserwacja życia codziennego, tego co się dzieje wokół nas. Podczas warsztatów dziewczyny dowiedziały się o pasjach, doświadczeniu, ścieżce kariery i specyfice pracy naszego gościa. O tym wszystkim, nasza styczniowa ekspertka, opowiadała z niezwykłą energią i zaangażowaniem. Kto wie? A może dzięki spotkaniu z panią Kingą, wśród uczestniczek warsztatów będzie kolejna kobieta kosmosu?

koronawirus