Ja grasuję, a ty śpisz,
czyli o ssakach w mieście

Uczniowie ze Szkolnego Koła Ekologicznego wzięli udział w kolejnym spotkaniu z przyrodą on line. Ja grasuję, a ty śpisz, czyli o ssakach w mieście to temat listopadowego spotkania w ramach cyklu TO ŻYJE. Pan Łukasz Iwaniuk, biolog–zoolog–chiropterolog, otworzył przed nami drzwi do niezwykłego świata ssaków żyjących we Wrocławiu. Opowiedział o różnych gatunkach należących do tej grupy, które tylko odwiedzają Wrocław albo mają tu stałe zameldowanie. Poznaliśmy zarówno dzienne, jak i zmierzchowo-nocne gatunki. Część z nich – jak nietoperze czy gryzonie oraz drapieżne kuny – zamieszkuje nasze domy. Pozostałe z kolei osiedlają się w ogrodach, parkach, cmentarzach – tu warto wymienić lisy, łasice, borsuki i sporo gryzoni. Dziuple drzew to dom dla wielu gatunków nietoperzy. Natomiast miejskie tereny otwarte (łąki, pola. lasy, zadrzewienia) są miejscem występowania większych kopytnych, czyli saren, jeleni, dzików. A te ostatnie coraz częściej pojawiają się nawet w samym centrum miasta, wśród zabudowy. Całość dopełniły bobry, wydry i norki amerykańskie, a także jenoty, a także sporo jeszcze innych, futrzastych mieszkańców Wrocławia. Za nami kolejny, bardzo interesujący wykład. Z niecierpliwością czekamy na grudniowe spotkanie.

koronawirus