Powitanie jesieni na Ślęży

23 września uczniowie klas drugich powitali na górze Ślęży nową porę roku - jesień. W tym dniu cieszyliśmy się wspaniałą pogodą, która dodawała nam siły i energii do zdobycia tego szczytu. Wejście na Ślężę rozpoczęliśmy od wysłuchania legendy o powstaniu masywu tej góry, którą bardzo ciekawie opowiedziała nam pani przewodnik. Po wysłuchaniu opowieści ruszyliśmy prosto przed siebie, aby wspólnie zdobyć szczyt. Podczas wędrówki podziwialiśmy krajobraz, który się przed nami roztaczał oraz przyglądaliśmy się zmianom zachodzącym wczesną jesienią w lesie. Słuchaliśmy śpiewu ptaków, delektowaliśmy się przyjemnym zapachem otaczającego nas lasu. Poznaliśmy roślinę &quo;zajęczy szczawik&quo;, o której opowiadała nam pani przewodnik. Roślinę tą możemy spotkać na terenach całej Polski w niższych partiach gór. Zajęczy szczawik łatwo pomylić z koniczyną.
Po dotarciu na szczyt Ślęży mogliśmy odpocząć i posilić się smakołykami przygotowanymi przez rodziców. Potem podziwialiśmy z bliska Kościół, który znajduje się na szczycie góry, wieżę radiowo – telewizyjną, która jest jednym z charakterystycznych elementów Ślęży oraz słynny kamienny posąg niedźwiedzia. Podziwialiśmy krajobraz roztaczający się ze szczytu góry.
Gdy zeszliśmy, ruszyliśmy w drogę na leśną polanę, na której czekał na nas gospodarz. Przygotował nam ognisko, w którym piekły się ziemniaczki. Wraz z powitaniem jesieni mogliśmy wspólnie uczestniczyć w Święcie pieczonego ziemniaka. Zabawę na polanie rozpoczęliśmy od podziału klas na cztery grupy, aby łatwiej było nam pracować. Wymyśliliśmy dla naszych grup nazwy: pierwsza grupa nazywała się: Osiołki, druga grupa: Hakuna-Matata, trzecia grupa: Pulpety, a czwarta grupa nosiła nazwę PieczoneZiemniaczki.pl. Każda z grup miała za zadanie ułożyć puzzle z obrazkiem bulwy ziemniaka wraz z łodygą i kwiatami. Po wykonaniu zadania uczniowie z poszczególnych grup wzięli udział w konkurencjach sportowych. Skakaliśmy w workach, przenosiliśmy na łyżce ziemniaki oraz biegaliśmy na krótkim dystansie.
Nasi opiekunowie i nauczyciele obierali na czas ziemniaki. W tej konkurencji liczyła się najdłuższa obierka. Zwycięzcą został pan Szymon. Po wspólnych zabawach przyszedł czas na kosztowanie pysznych, pieczonych ziemniaków i kiełbasek z ogniska. Posileni smakołykami mogliśmy wspólnie bawić się na łonie natury.
Po zabawach i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. W autokarze pani przewodnik podsumowała lekcję przyrodniczą dotyczącą powstania masywu Ślęży, przypomniała najważniejsze informacje. Po tej wycieczce jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Wiele się nauczyliśmy. Wiemy też, że razem możemy więcej!