Program ekologiczny EkoEksperymentarium

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Razem wygramy ze smogiem!

Czy wiecie, że według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce?
Zanieczyszczenie powietrza to olbrzymi i realny problem, z którym borykamy się przede wszystkim w sezonie grzewczym – od jesieni do wiosny. Dlaczego? Ponieważ głównym źródłem smogu w naszym kraju są gospodarstwa jednorodzinne i domowe piece.

Co wydostaje się kominów naszych domów? Dlaczego te substancje są tak szkodliwe? Co oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma wspólnego z paleniem papierosów? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi w ramach zajęć edukacji antysmogowej prowadzonych w naszej szkole!
Duża zmiana zaczyna się od małych kroków, od nas samych, dlatego postanowiliśmy dołączyć do dwóch ogólnopolskich projektów z zakresu edukacji ekologicznej – Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) i "Wygrajmy ze smogiem"! Będziemy w ten sposób kształtować naszą świadomość w zakresie poprawy jakości powietrza i dowiemy się, co każdy z nas może zrobić dla swojego najbliższego otoczenia!

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt realizowany od ponad trzech lat przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Biorą w nim udział szkoły i przedszkola z całej Polski. Dotychczas działania edukacyjne ESA objęły już ponad 200 tys. osób.
"Wygrajmy ze smogiem" to projekt prowadzony przez Europejski Instytut na rzecz Demokracji, który obejmie szkoły z 50 miast Polski. W ramach projektu powstały materiały edukacyjne, w tym 75 filmów wideo.

Teraz ESA i EID połączyły swoje siły w walce ze smogiem, a nasza szkoła znalazła się wśród innych placówek z całej Polski, które wspólnie chcą wygrać ze smogiem!
Edukacja ekologiczna jest jednym z naszych działań priorytetowych. Podejmujemy różne inicjatywy, programy i projekty edukacyjne, których głównym celem jest propagowanie idei ochrony przyrody, postaw proekologicznych i prozdrowotnych. Budujemy i wzmacniamy poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Poprzez udział w projekcie chcemy zadbać o zdrowsze, wolne od smogu powietrze w naszym otoczeniu. Nasze działania skierowane będą do całej społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów i ich rodzin. W ramach tego kompleksowego programu odbędą się lekcje, warsztaty, prelekcje, konkursy. Dowiemy się, co każdy z nas może zrobić, aby jakość powietrza, którym oddychamy, stopniowo była coraz lepsza. Możemy aktywnie włączyć się w walkę o zdrowie i poprawę jakości życia nas wszystkich. W ramach projektu otrzymaliśmy dostęp do platformy edukacyjnej eduESA zawierającej materiały dydaktyczne związane ze smogiem. Ponadto jesteśmy w gronie stu wybranych szkół, które otrzymały zestaw do pomiaru smogu. Czujnik zanieczyszczenia powietrza z monitorem 27" został już zainstalowany w naszej szkole. W trybie ciągłym mierzone są poziomy pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, ciśnienie atmosferyczne, temperatura i wilgotność powietrza, a wyniki tych pomiarów wyświetlane są na monitorze w holu szkoły.

Oprócz tego, na monitorze, wyświetlane są multimedialne materiały z zakresu edukacji ekologicznej. Odczyty z miernika zainstalowanego na budynku szkoły są też na bieżąco dostępne na stronie esa.nask.pl, a dokładniej tutaj.

Taka prezentacja stanu powietrza jest bardzo istotna, ponieważ na stałe wpisuje się w krajobraz naszej miejscowości i na bieżąco alarmuje o problemach z jakością powietrza. Realizacja projektu w szkole przewidziana jest na dwa lata. Razem zadbajmy o czyste powietrze, wygrajmy ze smogiem!

koronawirus