Szkoła Podstawowa nr 2 w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła z tradycjami na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...
Biuletyn Informacji Publicznej


Śladami niezłomnych
czyli Wilczym Tropem


Dolnośląski
Festiwal Nauki


uDOSTĘPniacze


BohaterON


Szkoła pamięta


Szkoła do hymnu


Szkoła z pozytywną uwagą


Narodowe czytanie


Ortograffiti


Destination Imagination


Razem na Święta


Akcja Żonkile


Program ekologiczny EkoEksperymentarium


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0


Razem wygramy ze smogiem!

Czy wiecie, że według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce?
Zanieczyszczenie powietrza to olbrzymi i realny problem, z którym borykamy się przede wszystkim w sezonie grzewczym – od jesieni do wiosny. Dlaczego? Ponieważ głównym źródłem smogu w naszym kraju są gospodarstwa jednorodzinne i domowe piece.

Co wydostaje się kominów naszych domów? Dlaczego te substancje są tak szkodliwe? Co oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma wspólnego z paleniem papierosów? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi w ramach zajęć edukacji antysmogowej prowadzonych w naszej szkole!
Duża zmiana zaczyna się od małych kroków, od nas samych, dlatego postanowiliśmy dołączyć do dwóch ogólnopolskich projektów z zakresu edukacji ekologicznej – Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) i "Wygrajmy ze smogiem"! Będziemy w ten sposób kształtować naszą świadomość w zakresie poprawy jakości powietrza i dowiemy się, co każdy z nas może zrobić dla swojego najbliższego otoczenia!

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt realizowany od ponad trzech lat przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Biorą w nim udział szkoły i przedszkola z całej Polski. Dotychczas działania edukacyjne ESA objęły już ponad 200 tys. osób.
"Wygrajmy ze smogiem" to projekt prowadzony przez Europejski Instytut na rzecz Demokracji, który obejmie szkoły z 50 miast Polski. W ramach projektu powstały materiały edukacyjne, w tym 75 filmów wideo.

Teraz ESA i EID połączyły swoje siły w walce ze smogiem, a nasza szkoła znalazła się wśród innych placówek z całej Polski, które wspólnie chcą wygrać ze smogiem!
Edukacja ekologiczna jest jednym z naszych działań priorytetowych. Podejmujemy różne inicjatywy, programy i projekty edukacyjne, których głównym celem jest propagowanie idei ochrony przyrody, postaw proekologicznych i prozdrowotnych. Budujemy i wzmacniamy poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Poprzez udział w projekcie chcemy zadbać o zdrowsze, wolne od smogu powietrze w naszym otoczeniu. Nasze działania skierowane będą do całej społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów i ich rodzin. W ramach tego kompleksowego programu odbędą się lekcje, warsztaty, prelekcje, konkursy. Dowiemy się, co każdy z nas może zrobić, aby jakość powietrza, którym oddychamy, stopniowo była coraz lepsza. Możemy aktywnie włączyć się w walkę o zdrowie i poprawę jakości życia nas wszystkich. W ramach projektu otrzymaliśmy dostęp do platformy edukacyjnej eduESA zawierającej materiały dydaktyczne związane ze smogiem. Ponadto jesteśmy w gronie stu wybranych szkół, które otrzymały zestaw do pomiaru smogu. Czujnik zanieczyszczenia powietrza z monitorem 27" został już zainstalowany w naszej szkole. W trybie ciągłym mierzone są poziomy pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, ciśnienie atmosferyczne, temperatura i wilgotność powietrza, a wyniki tych pomiarów wyświetlane są na monitorze w holu szkoły.

Oprócz tego, na monitorze, wyświetlane są multimedialne materiały z zakresu edukacji ekologicznej. Odczyty z miernika zainstalowanego na budynku szkoły są też na bieżąco dostępne na stronie esa.nask.pl, a dokładniej tutaj.

Taka prezentacja stanu powietrza jest bardzo istotna, ponieważ na stałe wpisuje się w krajobraz naszej miejscowości i na bieżąco alarmuje o problemach z jakością powietrza. Realizacja projektu w szkole przewidziana jest na dwa lata. Razem zadbajmy o czyste powietrze, wygrajmy ze smogiem!


Talenciaki

koronawirus

rekrutacja

kalendarz

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 - 2022 www.sp2katy.pl