Program ekologiczny EkoEksperymentarium

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

IGNITE

Rozpoczęliśmy kolejny (trzeci) rok z projektem IGNITE (Inspiring Girls Now in Technology Evolution), którego celem jest zachęcenie uczennic do wyboru w przyszłości kariery w branży ścisłej tzw. STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).
Projekt skupia się wokół serii warsztatów prowadzonych przez wolontariuszki – kobiety, które odniosły sukces w dziedzinach z zakresu nauk ścisłych, a teraz chcą dzielić się swoimi doświadczeniami i zaszczepiać pasję w młodszym pokoleniu dziewczyn.
To doskonała lekcja doradztwa zawodowego, ponieważ uczennice mają okazję poznać wiele różnych zawodów podczas całego roku szkolnego.
Fundacja Rodziny Maciejko (organizator projektu w Polsce) rozpoczęła współpracę z Polish Professional Woman of Silicon Valley (PPWSV). Jest to inicjatywa, która zrzesza Polki – profesjonalistki z różnych dziedzin, które pracują w Dolinie Krzemowej w USA. PPWSV wzmacnia pozycję kobiet polskiego pochodzenia poprzez zapewnienie szkoleń i narzędzi do rozwoju kariery, a także zachęca do wymiany pomysłów i nawiązywania kontaktów zawodowych.
Ostatnio uczennice naszej szkoły wzięły udział w dwóch spotkaniach, na których gościliśmy ekspertki z dziedzin STEAM pracujące w Dolinie Krzemowej. Panie podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem ze swojej pracy, a także opowiedziały jak doszły do miejsca, w którym teraz się znajdują.

Pierwsze spotkanie odbyło się 20 października. Ekspertką była pani Marta Gajowa - neurobiolog, neurofizjolog, elektrofizjolog. Pani Marta opowiedziała o swojej pracy badania kodu neuronalnego, który jest jedną z tajemnic neuronauki. Przedstawiła zalety pracy zespołowej - otwartość, komunikacja, samoświadomość, współpraca. Nie zabrakło pięknych zdjęć z Kalifornii.
Drugie spotkanie - 2 listopada. Gościem była pani Joanna Sienkiewicz – programistka. Ekspertka opowiedziała o swojej pracy wymagającej kreatywności, w której używa się intelektu i ogromu wyobraźni. Podkreśliła też, że warto wierzyć w siebie, nie poddawać się za szybko, być wytrwałym i powoli dążyć do obranego celu.

Na obu spotkaniach uczennice miały okazję do zadawania pytań. To były bardzo inspirujące warsztaty.

koronawirus