• Szkolna Gala Talentów

     • 15 czerwca odbyła się Szkolna Gala Talentów. W tym dniu podsumowaliśmy pracę uczniów w roku szkolnym 2022/2023. Uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

      W holu szkoły przez kilka dni można było obejrzeć prezentację z osiągnięciami naszych uczniów. Niektórzy z nich odważyli się wystąpić podczas uroczystego apelu.

      „Nic nie umiem, nie potrafię”, „To żaden wyczyn, to co zrobiłem, to mi się udało. Nie nadaję się”...
      Nie można myśleć w ten sposób i mieć pretensje, że brak nam pasji. Warto skupić się na na tym co się umie, w czym jest się dobrym, co przynosi sukces: może to być na przykład dar empatycznego słuchania albo zapamiętywania, albo zimna krew i radzenie sobie w sytuacjach stresu, albo funkcjonowanie w grupie, albo... wszystko. W końcu w każdym dziecku, uczniu jest potencjał, a z pozoru nieistotne rzeczy potrafią przynieść sukces na płaszczyźnie społecznej, artystycznej czy każdej innej. Takie właśnie sukcesy zostały nagrodzone.

       

      Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji Gali,  za ufundowanie nagród w konkursach szkolnych i pozaszkolnych dla:

      • Pana Sławomira Hryniewicza Radnego Powiatu Wrocławskiego
      • Zarządu Banku Spółdzielczego w Kątach Wrocławskich
      • Firmy Georg Uts sp. z o.o. w Kątach Wrocławskich
      • Unii ARAJ w Kątach Wrocławskich
      • McDonald’s w Kątach Wrocławskich
      • KFC w Kątach Wrocławskich
     • Omnibus 2023

     • Nasi najmłodsi uczniowie rywalizowali o mistrzowski tytuł w konkursie wiedzy ogólnej Omnibus 2023. Przedstawiciele każdej z klas musieli odpowiedzieć na wiele różnych pytań. A było ich wiele i z każdej dziedziny. Najważniejsza była współpraca w drużynach i zdrowa rywalizacja. Gratulujemy doskonałego obserwowania świata.

     • Na naszej świetlicy

     • Świetlica szkolna to bardzo ważne miejsce w każdej szkole, w naszej również i to zarówno dla młodszych i starszych uczniów. To miejsce relaksu, integracji i zabawy zarówno przed jak i po lekcjach. Jednym słowem tu uczniowie nabierają  siły na  zajęcia lekcyjne lub odpoczywają po nich. Głównym celem pracy świetlicy jest zapewnienie opieki dzieciom. Świetlica szkolna jest miejscem, w którym dziecko powinno czuć się wyjątkowo i mamy nadzieję, że u nas tak jest. 

     • Innowacja pedagogiczna

     • Zwierzęta pomagają nam ponownie nawiązać bezpośredni kontakt z mądrymi realiami natury, utraconymi dla cywilizowanego człowieka. Konrad Lorenz

      "Zachwycający świat zwierząt" - to ogólnopolska innowacja pedagogiczna, w której w ramach lekcji biologii, wzięli uczniowie klas szóstych. Przez cały rok szkolny realizowaliśmy zadania tej dydaktyczno-wychowawczej innowacji  o charakterz metodyczno-organizacyjnym.
      Cele innowacji to przede wszystkim  poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności uczniów w obszarze nauk biologicznych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych, podniesienie jakości i efektywności kształcenia w zakresie biologii oraz rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów.
      Powstało wiele ciekawych wytworów uczniowskich, a innowacje zakończyliśmy z sukcesem.

     • Aktywni Błękitni

     • Wodo, nie jesteś potrzebna do życia; jesteś samym życiem… Jesteś najważniejszym i najwrażliwszym bogactwem, jakie istnieje na świecie. Antoine Saint-Exupery

      Po sukcesie w poprzednim roku, w  tym również przystąpiliśmy do kolejnej edycji programu Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie. Organizatorem akcji jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony program edukacyjny, mający na celu promowanie gospodarki wodnej w zakresie dbałości o czystą wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Wrocławskie Wody Polskie wraz z partnerami z regionu zachęcają do realizacji edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy.

      Do projektu w naszej szkole przystąpili uczniowie klas czwartych w ramach lekcji przyrody oraz młodsi i starsi członkowie Koła Ekologicznego. Nasze działania skupiły się na uświadomieniu, że woda jest nieodzowną substancją dla życia roślin, zwierząt i ludzi, jest podstawą wszelkiego życia. Jest najważniejsza, cenna i bezcenna. Nasze lekcje i zajęcia pozalekcyjne  uatrakcyjniły materiały przesłane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, za co bardzo dziękujemy.

      W imieniu organizatorów zachęcamy też do skorzystania z bezpłatnej gry ekologicznej o małej retencji.

      Tym samym pragniemy poinformować, że  za spełniliśmy  wszystkie założenia programowe a nawet  ponadprogramowe. 

      Otrzymaliśmy  Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie przyznany przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz  Dyplom Strażnika Czystych Wód.

      Jesteśmy dumni!

     • Dzień Ziemi

     • Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas
      Florian Plit

      Wraz z otrzymaniem certyfikatu, wszystkie działania ekologiczne związane z Dniem Ziemi w naszej szkole zostały już zakończone. Odbyły się one we współpracy z pracownikami firmy Nestle Purina z Nowej Wsi Wrocławskiej, za co serdecznie dziękujemy. Tym bardziej, że to już kolejny rok naszej współpracy. 

      „Zainwestuj w planetę” to hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi. A nasze działania to DZIECI MAJĄ MOC! czyli 3,2,1 START! Ciekawość świata tkwi w każdym z nas, ale u dzieci jest ona niezwykle rozbudowana. Nasi najmłodsi zadają nieustannie pytania, które dotyczą najważniejszych zagadnień otaczającego nas świata.To oni już niedługo będą miały decydujący wpływ na kondycję naszej planety. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna w edukacji wczesnoszkolnej. Nasze działania skupiały się w tym roku wokół wiedzy teoretycznej i praktycznej.

      Warsztaty prowadzone były przez pracowników z Nestle Purina, a były to: 

      3 – to klasy trzecie

      Prelekcje i warsztaty na temat segregacji odpadów, PET i rPET.

      2 - to klasy drugie

      Warsztaty tworzenia mini skalników, które następnie ozdobiły teren naszej szkoły.

      1 - to klasy pierwsze

      Warsztaty tworzenia poidełek dla zapylaczy.

      Wszystkie materiały do warsztatów, domek dla owadów otrzymaliśmy od Nestle, za co dziękujemy serdecznie.

      Uczniowie wzięli też udział w sprzątaniu Ziemi w ramach V edycji akcji #SprzątamyDlaPolski.

      Uczniowie klas młodszych wykonali przepiękne plakaty, które ozdobiły holl szkoły.

      Plakaty zostały też podarowane pracownikom Nestle w ramach podziękowania.

      Na zakończenie wspólnie posadziliśmy przy szkole jabłonkę, która otrzymaliśmy za udział w ogólnopolskim konkursie Kwitnące Jabłonki. 

      Wzięliśmy też udział w Ekologicznym Festiwalu Online - EKOfeston.

     • IGNITE

     • Otrzymaliśmy certyfikaty a to znak, że zakończyliśmy kolejny rok współpracy z Fundacją Rodziny Maciejko, z panią Katarzyną Dymnicką w ramach projektu / programu IGNITE.
      To był rok pełen inspirujących spotkań z kobietami pełnymi pasji. Były panie z Doliny Krzemowej, ekspertki z różnych dziedzin naukowych, np. neurobiologii, neurofizjologii i optyki z Uniwersytetu Berkely w Stanach Zjednoczonych, ekspertki branży IT, programistki z firmy Workday z Kaliforni i wiele, wiele innych.

      Nasze uczennice odwiedziły też siedzibę firmy Dolby we Wrocławiu. Dolby specjalizuje się w redukcji szumów dźwięku, kodowaniu/kompresji dźwięku, dźwięku przestrzennym i obrazowaniu HDR. Firmę założył Rey Dolby w 1965 roku.  Były rozmowy z ekspertkami. Uczennice  zostały też oprowadzone po siedzibie Dolby – miały możliwość zobaczyć laboratoria dźwięku w których robi się odsłuchy, a także obejrzeć filmy nagrane w technologii Dolby Atmos.

      Projekt IGNITE inspiruje dziewczyny do wyboru w przyszłości kariery  w dziedzinie STEAM: Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria), Arts (sztuka) i Maths (matematyka).

     • Digital Youth Forum (DYF)

     • O udziale klasy ósmej w DYF 2023 już pisaliśmy. Teraz pragniemy poinformować, że fotorelacja, którą stworzyli nasi uczniowie zdobyła uznanie organizatorów Forum. Uczniowie zostali nagrodzeni  zestawem DYF-owych skarpetek dla całej klasy.
      Gratulujemy wygranej!

     • Zakończenie roku szkolnego

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 23 czerwca o godzinie 8:00 na hali sportowej.

      Poranne autobusy dowiozą uczniów na godzinę 8:00, natomiast powrotne przewidziane są na godzinę 10:00.

     • Współpraca popłaca

     • Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie...    Jan Kochanowski „Na lipę"

      Ekolodzy nie zwalniają. 15 czerwca uczniowie Szkolnego Koła Ekologicznego oraz Przyrodniczego ABC z naszej szkoły zasadzili 4 lipy srebrzyste w miejsce uschniętych drzew przy ulicy 1 Maja w Kątach Wrocławskich.

      Uczniowie zaadoptowali młode drzewa i będą się nimi opiekować, a zwłaszcza obiecali podlewać w okresie suszy.

      A wszystko to w ramach współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Działamy Razem. Dziękujemy panu Maciejowi Klimowiczowi, pani Małgorzacie Skoczylas oraz panu Romanowi Boratynowi za zaproszenie do wspólnej akcji. 

     • Piknik na zakończenie roku

     • 20 czerwca odbył się piknik na zakończenie roku szkolnego klasy 3C, który pomogli zorganizować rodzice uczniów. Trzecioklasiści spędzili czas na zabawach terenowych, graniu w badmintona, wspinaniu się po linie, wspominaniu ostatnich lat nauki w klasie oraz integrowaniu się z koleżankami i kolegami z klasy. Całość dopełniło ognisko, na którym dzieci mogły zrobić sobie kiełbaski oraz zjeść inne pyszności przygotowane przez rodziców. Przez cały czas trwania pikniku panowała świetna i bardzo miła atmosfera. 

     • Konkurs recytatorski

     • W maju w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3. W tym roku uczniowie zaprezentowali wiersze Jana Brzechwy. Poziom recytacji był bardzo wysoki. Na zakończenie konkursu odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Każdy uczeń otrzymał upominek i pamiątkowy dyplom.

      Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

     • Uwielbiamy pomagać

     • W niedzielne popołudnie uczniowie naszej szkoły wystąpili ze wspaniałym tańcem na rodzinnym pikniku charytatywnym, wspierając zbiórkę pieniędzy dla chorego chłopca z naszej gminy.

     • Co w wodzie piszczy?

     • Klasa druga i czwarta spotkały się z pracownikami Wojewódzkiego Laboratorium Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Praktyczna lekcja przyrody pomogła zrozumiec wpływ człowieka na życie w wodzie. Uczniowie poznali sposoby badania wody, ziemi i jakie żyjątka można w nich spotkać.

     • Wyprawa na Ślężę

     • Celebrujemy wspólne chwile połączone z aktywnością ruchową. Nasze dzieci tego potrzebują.
      Kolejne wspólne wejście we wrześniu?

     • Muzeum Kolejnictwa i Miniatur Kolejowych

     • 14 czerwca uczniowie klasy trzeciej wybrali się pociągiem na wycieczkę do Jaworzyny Śląskiej do Muzeum Kolejnictwa i Miniatur Kolejowych, aby lepiej poznać zawód kolejarza, maszynisty oraz zobaczyć jak funkcjonowały w dawnych czasach PKP.

      Po przyjeździe na miejsce przywitał nas były pracownik PKP, który zaprosił uczniów do zwiedzania obiektu. Mogliśmy zobaczyć dawne lokomotywy: parowe, elektryczne i spalinowe, a także posłuchać wielu ciekawych informacji na ich temat. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie budynku, w którym dawniej pracował personel PKP. Uczniowie zobaczyli jak kiedyś wyglądały biura, podstawowy sprzęt do pracy, którym posługiwali się kolejarze. Zwiedzili salę, w której zgromadzono przeróżne ciekawe przedmioty, które służyły pasażerom i pracownikom kolei 40 lat temu. Były to między innymi: papierowe bilety, telefony na kabel, megafony, sygnalizatory, meble itp. W Muzeum zobaczyliśmy również makietę, która przedstawiała trasę przejazdu pociągów. Makieta ta służyła uczniom, którzy uczyli się zawodu jako pomoc praktyczna – dzisiaj tzw. symulator. Po wyjściu z budynku uczniowie przeszli do części praktycznej wycieczki. Mogli z pomocą przewodnika naoliwić elementy torów, przełożyć zwrotnicę – zmieniając w ten sposób kierunek jazdy pociągu. Na koniec pobytu na uczniów czekała w Muzeum jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie przejażdżka starym parowozem. Każdy uczeń otrzymał bilet, który przy wejściu do pociągu został skasowany. Po krótkiej przejażdżce stara lokomotywą, wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły przesiadając się do nowoczesnego pociągu, który jest bardzo wygodnym środkiem transportu, którym się przyjemnie podróżuje.

      Mamy nadzieję, że ta wycieczka sprawiła uczniom klasy trzeciej wiele radości i że spora dawka informacji związanych z zawodem kolejarza będzie przywoływać miłe wspomnienia.

     • 3D i rozszerzona rzeczywistość (AR)

     • Technologia zdecydowanie ułatwia przyswajanie treści przyrodniczych, a przede wszystkim uatrakcyjnia zajęcia i zaciekawia odbiorców.  Młodzi  przyrodnicy mieli okazję przekonać się o tym. Poznawali w ten sposób etapy rozwoju motyla. Z kolorowanek powstały obrazki w 3D. Dzięki technologii AR (rozszerzona rzeczywistość) kolorowane przez uczniów motyle „ożyły”, poruszały się i wyglądały tak jak je uczniowie pokolorowali.  Kolorowanki AR dostarczyły wielu emocji.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka
   • ul. Brzozowa 6, 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
   • (+48) 71 316 65 15
  • Logowanie do strony