• Przyrodnicze ABC

     • Koniec roku tuż, tuż – czas na podsumowanie działalności najmłodszych przyrodników w naszej szkole w ramach zajęć pozalekcyjnych Przyrodnicze ABC.
      Oto niektóre zagadnienia omówiane na zajęciach:
      - Europejski Dzień Ptaków – spotkanie autorskie z panem Kamilem Śmigielskim i pogadanka o ptakach, przyjaźni w książce „Sensacyjne przygody wróbla Eryka”. Spotkanie zakończyło się konkursem, a nagrody – książki, oczywiście z dedykacją, ufundował pan Kamil. Za co bardzo dziękujemy.
      - Dzień Jeża – czyli dokąd tupta nocą jeż
      - Cud natury – Wielka Rafa Przyrodnicza
      - Miasto przyjazne środowisku
      - Dzień Dinozaura – o mezozoicznych gadach

      Zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, uwrażliwianie na piękno przyrody, rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą, a przede wszystkim ukazywanie, jak różnorodny i ciekawy jest świat.
      Zajęcia odbywały się w ramach  projektu „Przyjazna szkoła”.

     • Góra Grosza

     • Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

      Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej Góra Grosza, której celem było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym – w domach dziecka i rodzinach zastępczych).

      Zbieraliśmy monety od 1 grosza do 5 zł. Tradycyjnie już koordynatorem akcji w szkole był Samorząd Uczniowski.
      1 grosz to dla każdego z nas niewiele, jednak najdrobniejsze monety zebrane w dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

      Przyszedł czas na podsumowanie – razem zebraliśmy 712,57 zł.
      Pieniądze zostały przekazane Organizatorowi akcji – Towarzystwu Nasz Dom.

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.  
      Razem możemy więcej!

     • Popołudnie z Nauką

     • W tym roku szkolnym oprócz Wieczorów były też Popołudnia z Nauką. To krótsze, pozalekycjne spotkania warsztatowe. Popołudnie z Nauką spędziliśmy na zajęciach oferowanych przez Bibliotekę GOKiS w Kątach Wrocławskich w ramach wydarzenia MAJ MIESIĄCEM BIBLIOTEK W GMINIE KĄTY WROCŁAWSKIE.

      Grupa entuzjastów ekologii miała przyjemność uczestniczyć (10 maja) w warsztatach ekologicznych pt. „Zielono mi”. Zajęcia przybliżyły  problemy związane ze  środowiskiem i ekologią (recykling, OZE). Uczniowie  rozwiązywali karty pracy z rożnymi krzyżówkami, łamigłówkami i wykreślankami.

      Zajęcia poprowadziła pisarka, pani Monika Sawicka. 

      12 maja odbyło się kolejne  Popołudnie z Nauką. Znowu gościliśmy w Bibliotece GOKiS w Kątach Wrocławskich. Nasi młodzi ekolodzy spędzili piątkowe popołudnie na warsztatach malowania toreb płóciennych.

      Uczestnikom zostały przybliżone zalety toreb płóciennych, a następnie prowadzący zajęcia zapoznali z metodami pracy (malowanie, tuszowanie, pieczętowanie). Po stworzeniu kreatywnych  wzorów, zostały one utrwalone przez wyprasowanie żelazkiem. Było wesoło, kolorowo i twórczo. Powstały piękne i designerskie kompozycje, a torby będą służyły na lata. 

      Dziękujemy organizatorom za kreatywnie spędzony czas.

     • Wieczór z Nauką - Noc Sów

     • Noc Sów  to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. W ramach Wieczoru z Nauką nasi ekolodzy poznali biologię sów,  gatunki występujące w Polsce, metody badań i ochrony  tych ptaków.

      Był seans filmowy "Sowy Polski", wspólna gra edukacyjna. Każdy uczestnik spotkania stworzył mini medalion obrazujący wydarzenie. 

     • Noc Biologów

     • Wieczory z Nauką to spotkania pozalekcyjne uczniów uczęszczających na koło ekologiczne / przyrodnicze w naszej szkole. To już swego rodzaju tradycja kółka Eko. Spotkania rozwijają zainteresowania przyrodnicze uczniów, uczą pracy w zespole, są sposobem na integrację i miły sposób spędzenia wolnego czasu już po lekcjach. Od lat cieszą się zainteresowaniem wśród uczniów.

      Tegoroczna, 12 edycja Nocy Biologów nawiązywała do hasła Europejskiej Agencji Środowiska i brzmiała -  "Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość".
      Wieczorową porą, ubrani na niebiesko Młodzi Ekolodzy zgłębiali tajniki wiedzy o wodzie. Uczniowie obejrzeli webinary, wzięli udział w warsztatach, wykładach. m.in.: Niezwykli mieszkańcy wody, Naucz się pić wodę, Sposób na wodę - surwiwaliści ze świata zwierząt. Ponadto był quiz wiedzy o wodzie, a także budowanie kreatywnych wizji na temat budowy cząsteczki wody.
      Był też wspólny posiłek, gry i zabawy.

     • Jak nie czytam, jak czytam

     • 7 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem: „Jak nie czytam, jak czytam”. O godzinie 10:00 rozpoczęliśmy czytanie wraz z innymi uczniami z różnych szkół w Polsce.

      „Jak nie czytam, jak czytam” to akcja, mająca na celu pokazanie, iż młodzi ludzie czytają książki, lubią to i zarażają swoją pasją innych, w tym dorosłych. Książka powinna kojarzyć się z czymś przyjemnym, rozrywką, wolnym czasem, spokojem i radością, a nie tylko z przymusową lekturą.

      Pokazaliśmy, że książka naszym przyjacielem jest. Mamy nadzieję, że akcja „Jak nie czytam, jak czytam” sprawiła, że nasi uczniowie odkryli nową pasję związaną z czytaniem.

     • Konkurs "Dzieli nas pół wieku"

     • Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 7A, Alina Fediuk otrzymała wyróżnienie w konkursie Dzieli nas pół wieku, którego XVIII edycję organizowało Liceum Ogólnokształcące nr XII we Wrocławiu. Tematem prac konkursowych był portret osoby starszej od autora/autorki o co najmniej 50 lat. Alina znalazła się w gronie młodzieży zarówno młodszej, jak i starszej, która osiągnęła sukces.
      Dobrze to wróży na przyszłość, jeśli zapał Aliny do pracy twórczej nie osłabnie, a swoim przykładem zachęci innych uczniów do wypróbowania swoich sił na pisarskiej niwie, na co liczą, Droga Młodzieży,
      Wasi Poloniści

     • Serce mojego miasta

     • 27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego, polskie święto obchodzone corocznie, uchwalone przez Sejm RP w 2000 r. Ważna data w polskiej historii, upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku.

      Uczniowie klasy trzeciej postanowili zapoznać się z pracą urzędnika – samorządowca. 24 maja wybrali się na wycieczkę do UMiG w Kątach Wrocławskich, aby w bezpośrednim kontakcie z pracownikami urzędu zgłębić tajniki tego zawodu. Uczniów przywitał pan burmistrz Julian Żygadło, który zaprosił przybyłych gości na rozmowę i zwiedzanie Urzędu. Uczniowie mogli zobaczyć gabinet burmistrza, zasiąść w jego fotelu, a także salę obrad, w której przedstawiciele Rady Miejskiej zatwierdzają najważniejsze dla naszego miasta uchwały. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Pan burmistrz cierpliwie odpowiadał na pytania uczniów, którym nie było końca. Po długiej i wyczerpującej rozmowie mogliśmy zwiedzić cały budynek, porozmawiać z pracownikami napotkanymi w różnych częściach tego ważnego dla mieszkańców miejsca.
      Na zakończenie spotkania przewodnicząca klasy wręczyła panu burmistrzowi album przygotowany przez koleżanki i kolegów. W albumie znalazły się szkice głównego budynku znajdującego się w naszym mieście czyli Urzędu – Serca Naszego Miasta.

     • Tydzień dla Ziemi

     • Tydzień dla Ziemi - to akcja zorganizowana przez UMiG Kąty Wrocławskie. Do tej akcji włączają się placówki oświatowe z naszej Gminy, a także mieszkańcy miasta.

      28 kwietnia uczniowie klasy trzeciej włączyli się w akcję gminną. Postanowili w okolicy szkoły i miejsca zamieszkania niektórych uczniów na Osiedlu Dębowym posprzątać teren. Wyruszyliśmy ze szkoły dobrze przygotowani do wykonania ważnego dla nas wszystkich zadania. Udało nam się oczyścić ścieżki, plac zabaw, ulice a także zielone tereny wzdłuż ulic. Do porządkowania terenu wokół naszej szkoły przyłączył się pan burmistrz Julian Żygadło. Wszyscy razem przyczyniliśmy się do tego, aby planeta Ziemia, na której żyjemy była zawsze zielona.

     • Konkurs fotograficzno-matematyczny

     • Prezentujemy uczniowskie prace fotograficzne, na których możemy zobaczyć piękno przyrody  oraz symetrię w jej wykonaniu. Zachęcamy do takich poszukiwań wokół siebie.

      Pierwsze miejsce zajęli ex aequo: Hania Furmańska, Filip Furmański oraz Seweryn Wysoczański.

      Uczniowie wykorzystują sprzęt fotograficzny z Programu „Laboratoria Przyszłości” 

     • Powiatowy trójbój lekkoatletyczny

     • 6 czerwca uczennice klas drugich reprezentowały szkołę na Powiatowym Trójboju Lekkoatletycznym w Dobrzykowicach. Dziewczyny bardzo dobrze sobie radziły w biegu na 60 metrów, skoku w dali oraz w rzucie piłeczką palantową. Uzyskały trzecie miejsce w całym turnieju. Gratulacje!

     • DYF 2023

     • Wczoraj uczniowie klasy ósmej wzięli udział w Digital Youth Forum (DYF) w formie online. Wydarzenie DYF poświęcone jest edukacji w zakresie pozytywnego, kreatywnego i bezpiecznego korzystania z internetu. Adresatami byli uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Uczniowie wysłuchali m.in. o sztucznej inteligencji, o platformie ChatGPT, która pozwala użytkownikom komunikować się z dużym modelem językowym AI, w celu uzyskania odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin; o aktywizmie klimatycznym. Podczas przerwy w transmisji zadbaliśmy o wspólny posiłek. Znalazł się  też czas na wspólne gry i zabawy. 

     • Szkolny trójbój lekkoatletyczny

     • 31 maja odbył się sportowy trójbój z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie z klas 1-4 brali udział w następujących konkurencjach: bieg na 60 metrów, skok w dal oraz rzut piłeczką palantową.

     • Warsztaty

     • W ramach programu pilotażowego „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie: profilaktyka uzależnień, promocja aktywności fizycznej i zdrowia psychicznego”, 29 maja w naszej szkole odbył się event dla dzieci, młodzieży z klas 4–8, nauczycieli oraz rodziców.

      Uroczystej inauguracji warsztatów profilaktyczno-motywacyjnych dokonał pan Roman Potocki (Starosta Powiatu Wrocławskiego) oraz pan Krzysztof Wróblewski (zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie).

      Prelegent Fundacji Drużyna Mistrzów Sport, Muzyka, Pasja - Roman Lachowolski pseud. Roman Bosski – omówił zagadnienia dotyczące kształtowania zachowań prozdrowotnych, przeciwdziałania uzależnieniom, w zakresie dot. promocji zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, dobrostanu psychicznego oraz profilaktyki nadwagi i otyłości oraz zachowań destruktywnych. Nie zabrakło również muzyki rap.

      Dzięki obecności dietetyka Aleksandra Włodarczyka możliwe było zadawanie pytań przez dzieci, młodzież i ich opiekunów oraz konsultacja jadłospisów pod kątem zbilansowania składników odżywczych.

      Na koniec nie zabrakło gromkich braw i pamiątkowych zdjęć z prowadzącymi.

     • X Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku

     • Miło nam poinformować, że Łucja Woźniczka z 2A zajęła III miejsce w X Mistrzostwach Dolnego Śląska w Sudoku. W konkursie startowało ponad 1600 osób z 6 województw. Gratulujemy!

     • Dzień Dziecka

     • Uśmiech dzieci i ich szczęście bezcenne dla każdego. Z okazji święta naszych pociech uczniowie klasy drugiej mogli skorzystać z wielu atrakcji. Dzięki staraniom rodziców miały wyjątkową okazję poznać sekretne życie ptaków drapieżnych, których tajemnice odkrył Pan Krzysztof Szumski. Później była bitwa na wodne balony, szaleństwa na placu zabaw, gry w piłkę i pyszny poczęstunek.

     • Wycieczka do Paryża

     • Na przełomie maja i czerwca uczestniczyliśmy w wycieczce do Paryża. Trasa wiodła przez Niemcy i Luksemburg. Doświadczyliśmy mnóstwa wrażeń estetycznych, edukacyjnych a zwłaszcza społecznych. W jednym autokarze wspólnie zasiedli uczniowie klas czwartych, szóstych, duża reprezentacja klasy siódmej i klas ósmych.

      Razem podziwialiśmy zabytkiLuksemburga, Trweiru, Drezna, a przede wszystkim Paryża. To była prawdziwa uczta dla zmysłów podczas podróży w czasie i po stylach architektonicznych: od rzymskiej bramy Porta Nigra przez romańskie i gotyckie kościoły Luksemburga, po XIX wieczne budowle Paryża z wieżą Eiffla i Łukiem Triumfalnym oraz nowoczesną dzielnicą City. Pochyliliśmysię nad grobem Chopina na cmentarzu znajdujący się na cmentarzu Pére-Lachaise w Paryżu. A 1 czerwca zjawiliśmy się w Eurodisneylandzie – największym parku rozrywki. Ekscytacja, zachwyt i super zabawa, a przy tym suwerniry i szlifowanie języka angielskiego iniemieckiego: tak upłynęło nam 9 godzin - pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną.

     • Projekt "Przyjazna szkoła"

     • W ramach projektu „Przyjazna szkoła” nasi uczniowie brali udział w wyjazdach edukacyjnych. Klasy pierwsze, drugie i piąte udały się do Hydropolis, gdzie uczestniczyły w warsztatach „Pigmenty portrecistów”- tworzenie własnego kompletu pasteli, oraz „O planecie skalistej” - obserwacje procesu krystalizacji i stworzenie własnego kryształu. Wszyscy zwiedzili wystawę z przewodnikiem.

      Pozostali uczniowie odwiedzili Sudecką Zagrodę edukacyjną. Uczniowie zwiedzali ekspozycję edukacyjną z ruchomymi makietami, modelami, które pozwalały odkryć tajniki przeszłości naszej planety. Zajęcia grupowe dotyczyły następujących zagadnień: „Zagadki fluorescencji” - świat widziany w ultrafiolecie, „Niesamowite substancje” - budowa materii, „Wyprawa na agaty” - poszukiwanie minerałów, „Śniadanie na wulkanie” - piesza wycieczka na wygasły wulkan, „Laboratorium czterech żywiołów” - świat czterech żywiołów. Wrażeń, emocji, humoru, wyzwań i dobrej atmosfery nie brakowało.

      Takie wyjazdy to wspaniała szkoła życia, świetna zabawa, ale i skarbnica wiedzy na temat odwiedzanych miejsc. 

     • Ekscytująca wyprawa

     • Z okazji Dnia Dziecka klasy drugie wybrały się na wspaniałą wycieczkę do parku linowego i parku dinozaurów do Lubina. Pogoda tego dnia dopisała, a uczniowie bawili się znakomicie.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka
   • ul. Brzozowa 6, 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
   • (+48) 71 316 65 15
  • Logowanie do strony