Program ekologiczny EkoEksperymentarium

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Wymiana międzynarodowa ze szkołą ze Słowacji
Słowacja 2012

Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników koła Słowianie Zachodni: wczoraj, dziś i jutro było spotkanie podsumowujące współpracę z Základná škola s materskou školou Antona Bernoláka v Martine, które odbyło się na Słowacji w 2012 r. Początkowo spędziliśmy trzy dni w Tatrach. Młodzież miała możliwość bliżej poznać się, wspólnie odkrywaliśmy uroki górskich szlaków, integrowaliśmy się, rozwiązując razem zadania na różnego rodzaju warsztatach tematycznych oraz przez kilka godzin relaksowaliśmy się w największym słowackim Aquaparku Tatralandia. W piątek odwiedziliśmy szkołę naszych przyjaciół na Słowacji. Tutaj czekała nas niemała niespodzianka: każda z klas przygotowała prezentację o poszczególnych regionach Słowacji. Było to niezwykłe doświadczenie, ponieważ nie wiedzieliśmy, że Słowacja to taki różnorodny i fascynujący kraj. Szkoła w Martinie ma własny radiowęzeł. Nasi uczniowie zostali poproszeni o opowiedzenie w kilku zdaniach o polskich szkołach i przeżyciach związanych z pobytem na Słowacji. Czwartego dnia mieliśmy również możliwość poznania bliżej rodzin naszych słowackich przyjaciół oraz spędzenia z nimi trochę czasu. W sobotę zostaliśmy zaproszeni na tradycyjną w tej szkole, organizowaną w związku z Dniem Dziecka, Olimpiadę Bernolaka. Największą niespodzianką było zajęcie przez naszą drużynę pierwszego miejsca w mini hokeju – myślę, że to pierwszy złoty medal Polaków na Słowacji w tej dyscyplinie sportu. Gospodarze dali nam fory, ale i tak złoty medal należał do nas! Podczas olimpiady spotkaliśmy absolwentów szkoły, kilkoro z nich brało udział w wymianie w poprzednich latach. Spotkanie podsumowujące szybko dobiegło końca i przyszedł czas na wspólne pożegnanie na dworcu. Nie obyło się bez łez, ale to już nasza mała tajemnica.
Na Słowacji spędziliśmy pięć niesamowitych dni. Każdy dzień był dokładnie zaplanowany:
    Wtorek – 29.05.2012
    Sobota – 2.06.2012:
  • BERNOLÁCKA OLYMPIÁDA –czyli dzień dziecka na sportowo i po słowacku
  • Msza święta – 18.00
  • Wieczór z rodzinami, kolacja w domach
    Niedziela – 3.06.2012:
  • śniadanie u rodzin
  • pożegnanie na dworcu
Ze słowacką młodzieżą mieli przyjemność spotkać się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich.
  • Jan Sielski
  • Julia Dąbrowska
  • Klaudia Pawłowska
  • Laura Wylot
  • Bartosz Kajda
  • Alicja Gidzińska
  • Marcin Horak
  • Marta Kuczek
  • Julita Folga
  • Wojciech Romaniszyn
  • Paula Skwarek
  • Joanna Mostowa
  • Karolina Wolak
  • Magdalena Gawrysiak
  • Natalia Błażków
Nad uczniami opiekę sprawowały: Pani Justyna Borowska, Pani Ela Dundal, Pani Krystyna Łatko.

Talenciaki

koronawirus